Havarijní pojištění

Havarijní pojištění je dobrovolné pojištění motorových vozidel, které kryje škody na vašem vozidle způsobené vlastním zaviněním.

Na co se vztahuje havarijní pojištění?

 • Zaviněná autonehoda – včetně střetu se zvěří
 • Odcizení – krádež vozidla nebo jeho části
 • Živelné pohromy – poškození nebo zničení vozidla při požáru, povodni, krupobití, vichřici
 • Vandalismus – poničení vozidla vandalem
 • Pád předmětu – poškození vozidla např. při pádu stromu

Vyplatí se havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je na rozdíl od povinného ručení dobrovolné, ale rozhodně má smysl. V případě vámi způsobené autonehody vám díky havarijnímu pojištění pojišťovna uhradí škodu na vašem vlastním autě. Jde tedy o užitečný doplněk k povinnému ručení, které kryje škodu pouze na cizím nabouraném vozidle. Havarijní pojištění vaše auto ochrání i v případě, že viník není znám.

Havarijní pojištění vám může poskytnout následující výhody:

 • Pokrytí nákladů na opravu nebo nahrazení vašeho vozidla v případě škody
 • Pokrytí nákladů na odtah, pronájem náhradního vozidla nebo ubytování v případě nehody
 • Pokrytí nákladů na právní pomoc, pokud se dostanete do sporu s protistranou
 • Pokrytí nákladů na ztrátu osobních věcí, které byly v autě v době škody
 • Pokrytí nákladů na ztrátu hodnoty vozidla po opravě

Havarijní pojištění je tedy vhodné pro každého, kdo chce mít klidnou jízdu a ochranu svého majetku.

Spočítat úsporu >

Jak se počítá havarijní pojištění?

Havarijní pojištění se počítá na základě několika faktorů, které ovlivňují riziko škody. Mezi tyto faktory patří:

 • Typ a stáří vozidla
 • Výkon a objem motoru
 • Způsob používání vozidla (osobní, služební, pronájem atd.)
 • Místo bydliště a parkování vozidla
 • Počet najetých kilometrů za rok
 • Výše spoluúčasti (částka, kterou hradíte z každé škody)
 • Rozsah krytí (např. zda zahrnuje i sklo, kola, přívěsy atd.)
 • Bonus-malus (sleva nebo přirážka podle historie škod)

Každá pojišťovna má své vlastní tarify a podmínky pro havarijní pojištění, proto je dobré porovnat nabídky různých společností a vybrat si tu nejvýhodnější.

Nejlevnější havarijní pojištění

Pokud hledáte nejlevnější havarijní pojištění, můžete využít online srovnávače, které vám umožňují zadat parametry vašeho vozidla a vaše preference a najít tak tu nejnižší cenu. Při hledání nejlevnějšího havarijního pojištění byste ale neměli zapomínat na kvalitu služeb a rozsah krytí. Není totiž pravda, že levné je vždy horší a drahé je vždy lepší. Důležité je najít optimální poměr mezi cenou a výkonem.

Jak funguje havarijní pojištění a jak ho sjednat?

Existují různé varianty havarijního pojištění, při sjednání pojistky zaleží zcela na vás, proti čemu konkrétně chcete auto pojistit. Od pojištěných rizik a sjednané spoluúčasti se odvíjí cena pojištění. Havarijní pojištění lze sjednat onlinez pohodlí domova. V případě, že pojišťujete nový automobil, stačí pojišťovně doložit dokumentaci vztahující se k nákupu vozidla. V případě havarijního pojištění pro starý vůz je nutné doložit pojišťovně také stav auta k okamžiku sjednání pojištění. Obvykle k tomu postačí fotodokumentace vozu, osobní prohlídka automobilu není nutná.

Pokud po uzavření havarijního pojištění zaviníte autonehodu, kontaktujete asistenční službu, která se postará o likvidaci pojistné události.

Důležité pojmy havarijního pojištění

Allrisk

Havarijnímu pojištění, které kryje všechna možná pojistitelná rizika, se přezdívá „allrisk“.

Spoluúčast

Spoluúčast je předem dohodnutá částka, kterou se pojištěný podílí na pojistné události. Výše spoluúčasti tedy určuje, kolik peněz při pojistné události budete platit ze svého. Samozřejmě čím vyšší je spoluúčast, tím nižší je cena pojištění. Nejčastěji se spoluúčast pohybuje kolem 5 %.

Pojistná částka

Pojistná částka je částka, která odráží hodnotu vašeho vozidla. Odpovídá obvyklé ceně vozidla a je tedy u každého auta individuální. Pojistná částka určuje cenu pojištění.

Jediným povinným pojištěním motorových vozidel je povinné ručení. Jako vlastník vozidla se však můžete rozhodnout také pro mnoho dobrovolných pojištění, včetně havarijního pojištění a asistenčních služeb. Co zahrnuje toto pojistné krytí?

Co je havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je zcela specifická pojistná ochrana sloužící k pokrytí škod na automobilu v případě, že si způsobíte škodu sami. Aby vám pojišťovna škodu proplatila, bez havarijního pojištění se neobejdete.

Jedná se však o velmi specifický produkt, protože i když vám pojišťovna nemůže odmítnout uzavřít smlouvu o povinném ručení, v případě havarijního pojištění je důležitý věk vozidla. Tato ochrana se zpravidla může vztahovat na automobily do 10, 12 nebo 15 let – pojišťovny mohou svobodně stanovit maximální věk automobilu. Dalším problémem je, že pojištění automobilů, které je relativně staré, se jednoduše nevyplatí. V České republice je havarijní pojištění velmi populární produkt.

Spočítat úsporu >

Co může havarijní pojištění pokrýt?

Krádež vozidla

Někteří majitelé automobilů tvrdí, že problém krádeže automobilu se na ně nevztahuje, protože jejich vozidlo není nové. Často se však kradou vozy, které jsou 6 i 10 let staré. Na druhé pozici jsou auta ve věku od 11 do 15 let a na třetím místě jsou nová auta. Navíc existují případy, kdy dojde ke krádeži automobilů starších 15 let.

Vandalismus

Někdo poškodil vaše vozidlo na veřejném parkovišti a nejsou zde žádní svědci, žádné kamery? V takovém případě můžete obdržet náhradu z havarijního pojištění. Poškození vozidla majitelem – jste pachatelem? Poškozená strana obdržela odškodnění z vašeho povinného ručení a ti, kteří mají havarijní pojištění, mohou získat odškodné.

Srážka s divokým zvířetem

Při jízdě autem jste se na silnici srazili s divokým zvířetem? V takovém případě můžete požadovat odškodnění od instituce odpovědné za silniční úsek. To však může znamenat zdlouhavý postup, jehož výsledkem nemusí být vyplacení kompenzace. V takovém případě ji můžete získat z havarijka.

Přírodní živly

Mluvíme zde o povodních, zemětřesení, hurikánech, krupobití, blescích atd. Každé z těchto rizik může spadat do rozsahu ochrany střídavým proudem. Rovněž lze pojistit auto proti požáru. Vůz může vzplanout vlivem nehody i technické poruchy.

Vyberte si pojištění na míru svým potřebám

Jak jsme již zmínili, havarijní pojištění je na rozdíl od povinného ručení zcela dobrovolné. Každá pojišťovna si může sama určit na co se její pojistka bude vztahovat. Otázky ceny jsou podobné – jeden pojistitel může nabídnout konkrétní balíček poskytující ochranu v konkrétních situacích, zatímco druhý umožní sjednat vzorec All Risk, který pokrývá všechny události kromě těch, které jsou vyloučeny ve VOP (Všeobecné pojistné podmínky). V takové situaci je nejlepším řešením porovnat nabídky pojišťoven, což umožňují bezplatné kalkulačky na internetu. Sjednat si havarijní pojištění tak můžete na míru svým potřebám. Stačí si zvolit pojistné limity a na co všechno se má pojistné vztahovat.

Spočítat úsporu >

 

Hodnocení našich čtenářů
[Celkem: 1 Průměr: 5]