Havarijní pojištění

Jediným povinným pojištěním motorových vozidel je povinné ručení. Jako vlastník vozidla se však můžete rozhodnout také pro mnoho dobrovolných pojištění, včetně havarijního pojištění a asistenčních služeb. Co zahrnuje toto pojistné krytí?

Co je havarijní pojištění?

Havarijní pojištění je zcela specifická pojistná ochrana sloužící k pokrytí škod na automobilu v případě, že si způsobíte škodu sami. Aby vám pojišťovna škodu proplatila, bez havarijního pojištění se neobejdete.

Jedná se však o velmi specifický produkt, protože i když vám pojišťovna nemůže odmítnout uzavřít smlouvu o povinném ručení, v případě havarijního pojištění je důležitý věk vozidla. Tato ochrana se zpravidla může vztahovat na automobily do 10, 12 nebo 15 let – pojišťovny mohou svobodně stanovit maximální věk automobilu. Dalším problémem je, že pojištění automobilů, které je relativně staré, se jednoduše nevyplatí. V České republice je havarijní pojištění velmi populární produkt.

Co může havarijní pojištění pokrýt?

Krádež vozidla

Někteří majitelé automobilů tvrdí, že problém krádeže automobilu se na ně nevztahuje, protože jejich vozidlo není nové. Často se však kradou vozy, které jsou 6 i 10 let staré. Na druhé pozici jsou auta ve věku od 11 do 15 let a na třetím místě jsou nová auta. Navíc existují případy, kdy dojde ke krádeži automobilů starších 15 let.

Vandalismus

Někdo poškodil vaše vozidlo na veřejném parkovišti a nejsou zde žádní svědci, žádné kamery? V takovém případě můžete obdržet náhradu z havarijního pojištění. Poškození vozidla majitelem – jste pachatelem? Poškozená strana obdržela odškodnění z vašeho povinného ručení a ti, kteří mají havarijní pojištění, mohou získat odškodné.

Srážka s divokým zvířetem

Při jízdě autem jste se na silnici srazili s divokým zvířetem? V takovém případě můžete požadovat odškodnění od instituce odpovědné za silniční úsek. To však může znamenat zdlouhavý postup, jehož výsledkem nemusí být vyplacení kompenzace. V takovém případě ji můžete získat z havarijka.

Přírodní živly

Mluvíme zde o povodních, zemětřesení, hurikánech, krupobití, blescích atd. Každé z těchto rizik může spadat do rozsahu ochrany střídavým proudem. Rovněž lze pojistit auto proti požáru. Vůz může vzplanout vlivem nehody i technické poruchy.

Vyberte si pojištění na míru svým potřebám

Jak jsme již zmínili, havarijní pojištění je na rozdíl od povinného ručení zcela dobrovolné. Každá pojišťovna si může sama určit na co se její pojistka bude vztahovat. Otázky ceny jsou podobné – jeden pojistitel může nabídnout konkrétní balíček poskytující ochranu v konkrétních situacích, zatímco druhý umožní sjednat vzorec All Risk, který pokrývá všechny události kromě těch, které jsou vyloučeny ve VOP (Všeobecné pojistné podmínky). V takové situaci je nejlepším řešením porovnat nabídky pojišťoven, což umožňují bezplatné kalkulačky na internetu. Sjednat si havarijní pojištění tak můžete na míru svým potřebám. Stačí si zvolit pojistné limity a na co všechno se má pojistné vztahovat.