⚡ Nízký tarif

Nízký tarif (NT) je jednoduchý způsob jak ušetřit na elektřině, zkrátka v danou dobu odebíráte elektřinu za nižší cenu za kWh, oproti vysokému tarifu (VT). Nízký tarif můžete také znát pod starším označením jako noční proud, což už dnes neplatí, protože nízký tarif se může sepnout i během dne. Přepínání probíhá pomocí HDO, neboli hromadného dálkového ovládání.

Nízký tarif lze využít pouze pro některá zařízení, jako je například bojler, elektrické topení, tepelné čerpadlo nebo například pro dobíjení elektromobilu. Vždy musíte mít vhodnou distribuční sazbu, která umožní odběr v nízkém tarifu.

Jak získat dvoutarifní sazbu?

Abyste mohli využívat nízký tarif, je nutné mít zařízení zapojené do samostatného okruhu, který bude nezávislý na zbytku, aby se právě v daný čas mohl spotřebič zapnout na nižší sazbě. Je nutné u svého distributora (nikoliv dodavatele) elektřiny o dvoutarifní sazbu zažádat a prokázat instalaci daného zařízení, které spadá pod některou sazbu.

Časy spínání HDO

Aktuální časy spínání se liší podle vašeho distributora a lokality vašeho odběru. Pro přesné zjištění spouštění nízkého tarifu musíte znát povel nebo kód HDO vašeho zařízení nebo elektroměru. V rámci oblastí se čas zjišťuje přímo na webu dodavatele elektřiny.

  • Praha – PREdistribuce
  • jižní Čechy a jižní Morava – E.ON
  • zbytek ČR – ČEZ

Jak poznáte levnější proud?

Přepínání mezi vysokým a nízkým tarifem je řízeno centrálně dle distribuční oblasti pomocí hromadného dálkového ovládání (HDO). Informaci, kdy běží nízký tarif získáte u svého distributora, tyto časy se totiž během času mění.

Přehled distribučních sazeb pro nízký tarif

  • Sazba D25D – pro ohřev vody, nízký tarif je dostupný po 8 hodin denně
  • Sazba D26D – pro akumulační topení, nízký tarif je dostupný po 8 hodin denně
  • Sazba D27D – pro dobíjení elektromobilu, nízký tarif je dostupný po 8 hodin denně
  • Sazba D57D – elektrické topení (tepelné čerpadlo, elektrokotel, přímotop a podlahové vytápění), nízký tarif je dostupný po 20 hodin denně
  • Sazba D61D – pro víkendové použití (chata nebo chalupa), nízký tarif je dostupný od pátku 12 hodin do neděle 22 hodin
Hodnocení našich čtenářů
[Celkem: 1 Průměr: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*