Povinné ručení pro motocykl

Pokud jezdíte na motocyklu, jistě víte, že je to zábavný a vzrušující způsob dopravy. Ale také víte, že je to způsob dopravy, který s sebou nese určitá rizika. Proto je důležité mít pojištění motorky, které vás ochrání v případě nehody nebo škody na vašem vozidle. V tomto článku se dozvíte, co je povinné ručení pro motocykl, jaké jsou jeho výhody, jak si vybrat nejlepší pojištění motorky a jak snížit cenu povinného ručení na motorku.

Nejlevnější a nejkomplexnější pojištění motocyklu

S naším srovnávačem pojištění motocyklů budete moci během několika minut analyzovat ceny a krytí hlavních pojišťoven na trhu. A vybrat si nejlevnější pojištění motocyklu, které nejlépe vyhovuje vašim potřebám, aniž byste přišli o některé funkce. Rozhodněte se správně a zapomeňte na nepříjemná překvapení. S námi budete vždy vědět, co získáváte.

K tomu stačí vyplnit jednoduchý formulář. Během několika okamžiků získáte personalizovaný seznam pojištění motocyklů, který vám umožní zhodnotit společnosti, náklady a výši plnění. Rychle a snadno.

Objem motoru v cm3Roční cena od
do 50122 Kč
51 – 350275 Kč
351 – 500488 Kč
nad 500851 Kč
srovnání cen nejlevnějšího povinné ručení pro motocykly dle objemu

Co je povinné ručení pro motocykl?

Povinné ručení pro motocykl je zákonem stanovená povinnost každého majitele nebo provozovatele motocyklu, který se pohybuje po veřejných komunikacích. Toto pojištění pokrývá škody, které způsobíte jiným osobám nebo jejich majetku při provozování vašeho motocyklu. Pokud nemáte platné povinné ručení pro motocykl, můžete být pokutováni až 25 korunami za každý den bez povinného ručení, navíc budete muset uhradit škody ze svého vlastního kapsy.

povinné ručení motocyklu

Jaké minimální povinné krytí by mělo mít pojištění motocyklu?

Každý majitel auta musí mít sjednané povinné ručení , aby s ním mohl jezdit po tamních silnicích. A to i v případě, že je zaparkováno v garáži. Totéž platí i pro motocykly. Proto se na ně vztahuje veškeré pojištění motocyklu bez ohledu na jeho typ.

Toto minimální krytí je vyžadováno zákonem o občanské odpovědnosti a pojištění v provozu motorových vozidel a vztahuje se na škody, které můžete při jízdě na motocyklu způsobit jiným osobám nebo jejich majetku. Pokud jezdíte bez pojištění občanské odpovědnosti, dopouštíte se závažného přestupku. V případě nehody můžete být povinni uhradit náklady na škody způsobené třetím osobám, což může být velmi nákladné.

Jaké faktory ovlivňují, zda je pojištění motocyklu levné?

Je třeba mít na paměti, že pojišťovny stanovují ceny svých pojistek podle více faktorů. Jedná se o proměnné, které slouží k určení rizikovosti pojištěného.

Profil řidiče

Klíčový je profil řidiče, na který pojišťovny pohlížejí příznivě. Pojišťovny například považují za rizikovější mladé lidi, u nichž dochází k vyššímu počtu nehod s účastí třetích osob a ke zranění osob. To se promítá do dražšího odškodnění. Existují však společnosti, které se specializují na produkty pro mladé lidi. Na druhou stranu o ceně pojistného rozhoduje také historie nehod a pokuty.

Typ motocyklu

Klasický motocykl nevyžaduje stejné krytí jako skútr nebo trekové kolo. Stejné nejsou ani náklady na jejich opravu nebo asistenční služby v případě pojistné události. Proto se jejich pojistné smlouvy liší. Zde pojišťovny zohledňují, že velkoobjemové motocykly představují větší riziko, že mopedy lze snadno odcizit a že u starších motocyklů je větší pravděpodobnost, že se na silnici porouchají a budou vyžadovat silniční asistenci. Pojištění drahého motocyklu je také dražší než pojištění levného motocyklu. Důvodem jsou vyšší náklady na opravu komponentů.

Používání motocyklu

Riziko určuje také způsob používání motocyklu. Pokud například obvykle jezdíte po nezpevněném terénu, kde je vyšší pravděpodobnost pádu nebo nehody, může mít pojišťovna problém nebo zvýšit pojistné. Moped ve městě se také liší od motocyklu na silnici. V tom druhém je rychlost vyšší a nehoda může být vážnější. Kromě toho se zohledňuje, zda motorku používáte každý den, nebo příležitostně.

Úroveň pojistné ochrany

Klíčová je úroveň pojistné ochrany, která souvisí s druhem pojištění. Na trhu existují tři druhy pojištění podle jejich rozsahu: pojištění odpovědnosti za škodu, rozšířené pojištění odpovědnosti za škodu a komplexní pojištění motocyklu. První jsou jednoduché pojistky, druhé přidávají dodatečné krytí a třetí jsou nejkomplexnější pojistky. Je zřejmé, že posledně jmenované bývají dražší.

Jaké jsou výhody povinného ručení pro motocykl?

Povinné ručení pro motocykl vám poskytuje následující výhody:

  • Chrání vás před finančními nároky třetích osob, kterým způsobíte škodu při jízdě na vašem motocyklu.
  • Umožňuje vám legálně jezdit na vašem motocyklu po veřejných komunikacích.
  • Nabízí vám možnost rozšířit si krytí o další pojistné události, jako je například krádež, požár, vandalismus nebo havárie vašeho motocyklu.

Jak si vybrat nejlepší pojištění motorky?

Pokud chcete mít nejlepší pojištění motorky, měli byste si porovnat nabídky různých pojišťoven a vybrat si tu, která vám nabídne nejvýhodnější podmínky a cenu. K tomu můžete využít online kalkulačku pojištění motorky, která vám pomůže najít nejlevnější povinné ručení na motorku. Stačí zadat základní údaje o vašem vozidle a o sobě a kalkulačka vám vygeneruje nabídky od různých pojišťoven. Potom si můžete porovnat jejich ceny a rozsah krytí a vybrat si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Často kladené otázky o pojištění motocyklů

Jaké druhy pojištění motocyklu jsou na trhu?

Pojištění odpovědnosti: zahrnuje povinné ručení a kryje škody, které můžeme způsobit jiným řidičům a vozidlům. Navíc můžete rozšířit Občanskou odpovědnost a zahrnout právní ochranu.
Rozšířené pojištění odpovědnosti: rozšiřuje výše uvedené krytí o ochranu proti krádeži a požáru.
Komplexní pojištění motocyklu: jedná se o nejkomplexnější variantu a zahrnuje další krytí, jako je vlastní škoda, cestovní asistence, asistence motoristy, škoda na kufru a další. Lze jej uzavřít se spoluúčastí nebo bez ní.

Co to je a jak funguje spoluúčast v pojistné smlouvě All Risks?

Spoluúčast u pojistné smlouvy je část nákladů na opravu, kterou musí pojištěný uhradit. Může se jednat o pevnou částku nebo procento, které je vyznačeno ve smlouvě. Existence spoluúčasti zlevňuje pojistné a neznamená, že pojistné krytí je menší, než kdybychom ji neměli.

Jak mohu zlepšit svůj profil pojistníka, abych získal levnější pojištění motocyklu?

Zlepšit si svůj profil jako řidiče, abyste získali levnější pojištění motocyklu, je dobrá možnost. Navíc tím snížíte riziko nejen pro pojišťovnu, ale i pro sebe (pro svou vlastní bezpečnost). V těchto případech máte několik možností: jezděte zodpovědně, snažte se předcházet úrazům, vyjíždějte včas, používejte motorku co nejvíce, vyhýbejte se pokutám, pravidelně motorku udržujte, abyste nezůstali na silnici, obnovujte ji v případě potřeby, instalujte bezpečnostní systémy.

Je možné získat levné pojištění motocyklu, aniž byste obětovali kvalitu pojistné ochrany?

Samozřejmě, právě proto vám doporučujeme porovnat pojištění motocyklu. V personalizované výsledkové tabulce uvidíte, která pojištění vás nejvíce zajímají podle odpovědí, které jste uvedli během porovnávání. Podmínky, krytí a cena jsou podrobně popsány na stejné úrovni, takže můžete snadno analyzovat jednotlivé společnosti.

Jak snížit cenu povinného ručení na motorku?

Cena povinného ručení na motorku se odvíjí od několika faktorů, jako je například typ a stáří vašeho vozidla, objem motoru, výkon, hmotnost, počet najetých kilometrů za rok, místo registrace vozidla, vaše stáří a řidičské zkušenosti. Některé z těchto faktorů nemůžete ovlivnit, ale některé ano. Zde je několik tipů, jak snížit cenu povinného ručení na motorku:
– Zvolte si nižší objem nebo výkon motoru, který znamená nižší riziko nehody.
– Jezděte méně kilometrů za rok, což snižuje pravděpodobnost škodní události.
– Udržujte si dobrou pojistnou historii, která vám zajistí bonusy a slevy od pojišťoven.
– Využijte možnosti spolupojištění, pokud máte více vozidel v jedné domácnosti.
– Využijte možnosti slevy za bezpečnostní prvky, jako je například alarm, imobilizér nebo sledovací zařízení na vašem motocyklu.

Hodnocení našich čtenářů
[Celkem: 2 Průměr: 5]