⚡ Aktuální cena elektřiny za kWh v roce 2021

Jaká je aktuální cena elektřiny za 1 kWh?

  • Cena elektřiny za 1 kWh v roce 2021 je v průměru 1,96 korun, bez dalších nákladů.

Nejedná se však o konečnou cenu, kterou vám naúčtuje váš dodavatel, protože celková cena elektřiny se skládá z dalších částí a poplatků, které konečnou cenu za 1 kilowatthodiny podstatně navýší, samotná cena elektřiny tvoří z konečné částky pouze přibližně 40 %.

  • Celková cena za 1 kWh v roce 2021, včetně dalších poplatků je v průměru 5,56 korun.
Ušetřete na elektřině až 5000,- korun ročně >

Bez elektřiny se žádná domácnost ani firma neobejde. I ti, kdo využívají k ohřevu vody, vaření a vytápění plyn, potřebují zajistit energii pro nejrůznější spotřebiče.

Průměrná cena elektřiny 2021

Průměrná cena elektřiny za 1 kWh elektrické energie se přitom zvýšila na 4,61 Kč. To je o 0,73 Kč za 1 kWh více než v roce 2020.

Průměrná cena elektřiny za měsíc

Zde se jedná o velice individuální výpočet, protože každá domácnost má rozdílnou spotřebu. Když uvážíme, že v průměrná spotřeba na osobu a rok je 7500 kWh, tak to měsíčně vychází na 625 kWh. Při současné ceně za kilowatthodinu a předpokladu této spotřeby to vychází průměrně měsíčně na 2943 Kč. Jedná spíše o případ, kdy je elektřina používána i na vytápění a ohřev vody.

Změna dodavatele elektřiny může znamenat výraznou úsporu

Jednotlivé společnosti, které zprostředkovávají koncovým odběratelům dodávky elektřiny od distributora, uplatňují různou cenovou politiku. A jejich změna často může přinést nemalou úsporu. U běžné domácnosti tak lze ušetřit i 2000 Kč ročně. Vše je ovšem třeba předem správně propočítat a dobře si prostudovat smluvní podmínky.

Vývoj ceny elektřiny

graf vývoje ceny elektřiny

Cena elektřiny neustále roste, je nejdražší od roku 2008. Dnes (9. srpna 2021) se 1 MWh prodávala na pražské burze za 91 eur. Hlavním důvodem raketového růstu jsou drahé emisní povolenky. Spotřebitelé zatím zdražení plně nepocítili, protože dodavatelé mají elektřinu již nakoupenou, nyní vyčkávají, kdy zdraží samotná konkurence, protože nechtějí být první, kdo tento nepopulární krok udělá. Současné ceny povolenek jsou již tak drahé, že některé uhelné společnosti nemusí tuto korekci přežít. Dokonce už se začínají objevovat návrhy, aby cena elektřiny byla zastropována. Ideální je vyzkoušet srovnání cen elektřiny a tak dosáhnout maximální úspory.

Ušetřete na elektřině až 5000,- korun ročně >

Jaký byl vývoj ceny elektřiny v posledním roce?

Český statistický úřad uvádí, že náklady domácností za elektřinu v roce 2019 stouply o celých 8,2 %.  V tomto případě se jedná o konečnou cenu za 1 kWh. I když se tento rozdíl může zdát na první pohled bezvýznamný, roční spotřeba běžné české domácnosti přesahuje 2000 kWh. Cena elektřiny pro ni tak byla zhruba o tisíc korun vyšší než předchozí rok. A ti, kdo využívají elektrickou energii k ohřevu vody či vytápění, si připlatili ještě o poznání více.

V letošním roce 2021 pokračuje zdražování elektřiny.

Z čeho se skládá cena elektřiny

Platba za elektřinu nezahrnuje jen samotnou spotřebu. Je v ní zahrnut i stálý měsíční poplatek za dodávku elektrické energie. Výši těchto dvou složek nastavuje sám dodavatel elektrické energie a u jednotlivých společností se mohou lišit v závislosti na jejich obchodní strategii.

Odběratelé elektřiny navíc ovšem hradí služby distributora elektřiny a státu. Mezi ně patří poplatky za činnost OTE, který zajišťuje chod energetického trhu. Další suma je určena na provoz a údržbu distribuční sítě. A nesmíme zapomenout ani na podporu obnovitelné energie. Cenu těchto položek zahrnutých v faktuře nemají dodavatelé možnost nijak ovlivnit, je dána distributorem a Energetickým regulačním úřadem.

Z výsledné sumy se navíc ještě odvádí daň z přidané hodnoty a daň z elektřiny. Pouze energie z obnovitelných zdrojů je od DPH osvobozena.

Pro menší domácnosti je výhodné jiné nastavení než pro početné rodiny

Zejména u jednočlenných nebo dvoučlenných domácností hraje v celkových výdajích velkou roli výše stálé měsíční platby. Samotná spotřeba je totiž v jejich případě o poznání menší než třeba u rodiny se dvěma malými dětmi. Té se naopak vyplatí tarif s nízkou cenou za 1 kWh. Významnou roli hraje i měsíční poplatek za rezervovaný příkon, který se odvíjí od nainstalovaného hlavního jističe. Ten patří mezi regulované složky ceny elektrické energie, nicméně pokud je naddimenzovaný, lze ušetřit i jeho výměnou.

Jak vybrat správnou sazbu?

Každá sazba má přesně dané označení, mnoho dodavatelů pro ně ale navíc používá i slovní pojmenování, které vystihuje jejich charakter. Při výběru je třeba vycházet z počtu elektrospotřebičů v domácnosti a jejich spotřeby. Důležité také je, zda se elektřina využívá k vaření, topení nebo ohřevu vody, a jaké ze spotřebičů bývají v provozu současně. Zvolené sazbě ovšem musí odpovídat i příkon jističe; je-li pro danou volbu poddimenzovaný, bude nejprve nutná jeho výměna.

Pro koho jsou určeny dvoutarifní sazby?

Téměř každý slyšel o tzv. nočním proudu. Správné označení je nízký tarif. Ten využívají zejména akumulační topná tělesa a bojlery k ohřevu vody. Domácnosti, které mají některé z těchto zařízení, si mohou sjednat dvoutarifní sazbu. V určitou denní dobu tak mohou po několik hodin čerpat elektrickou energii za zvýhodněnou cenu. Obvykle se jedná o pozdní noční hodiny nebo dobu, kdy je drtivá většina populace v zaměstnání nebo v škole, a v síti se hromadí přebytky, které je třeba odčerpat.

Ušetřete na elektřině až 5000,- korun ročně >
Hodnocení našich čtenářů
[Celkem: 3 Průměr: 5]

1 Comment on “⚡ Aktuální cena elektřiny za kWh v roce 2021

  1. Jaká je aktuální cena elektřiny pro chatu s jističem 3×20 A . Mně vychází 18,25 kč/ 1 kw , což mně připadá moc , když se od nového roku zvýšila o 62% . Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*