⚡ Cena elektřiny

Jaká je aktuální cena elektřiny za 1 kWh?

 • Cena elektřiny za 1 kWh v roce 2024 je v průměru 3,44 korun, bez dalších nákladů.

Jedná se o cenu za silovou elektřinu, tudíž nejde o konečnou cenu, kterou vám naúčtuje váš dodavatel, protože celková cena elektřiny se skládá z dalších částí a poplatků,  např. platba za jistič, které konečnou cenu za 1 kilowatthodiny podstatně navýší, samotná cena elektřiny tvoří z konečné částky pouze přibližně 40 %.

 • Celková cena za 1 kWh v roce 2024, včetně dalších poplatků je v průměru 15,81 korun.
Porovnat ceny elektřiny

TIP

Získejte fotovoltaiku ZDARMA
Dotace 90 000 Kč předem

Zastropování ceny elektřiny

Vláda 12. září oznámila, že stanovuje zastropovanou cenu elektřiny na 6 Kč / kWh. Jde o cenu silové elektřiny, takže konečná cena pro spotřebitele, při započtení ceny za distribuci, může být až mezi 7 – 9 Kč za kWh. Porovnejte si ceny elektřiny v Evropě.

Orientační nárůst cen silové elektřiny za kWh

Průměrná cena elektřiny

Průměrná cena elektřiny za 1 kWh elektrické energie se přitom snížila na 3,44 Kč z loňských průměrných 10,23 korun za kwh (cena v prosinci 2022).

Průměrná cena elektřiny za měsíc

Zde se jedná o velice individuální výpočet, protože každá domácnost má rozdílnou průměrnou spotřebu elektřiny. Když uvážíme, že v průměrná spotřeba na osobu a rok je 1500 kWh, tak to měsíčně vychází na 125 kWh. Při současné ceně za kilowatthodinu a předpokladu této spotřeby to vychází průměrně měsíčně na 1976 Kč. Jedná spíše o případ, kdy je elektřina používána i na vytápění a ohřev vody.

Změna dodavatele elektřiny může znamenat výraznou úsporu

Jednotlivé společnosti, které zprostředkovávají koncovým odběratelům dodávky elektřiny od distributora, uplatňují různou cenovou politiku. A jejich změna často může přinést nemalou úsporu. U běžné domácnosti tak lze ušetřit i 2000 Kč ročně. Vše je ovšem třeba předem správně propočítat a dobře si prostudovat smluvní podmínky.

Cena elektřiny na burze

graf vývoje ceny elektřiny

Cena elektřiny neustále roste, je nejdražší od roku 2008. Dnes (2. července 2022) se 1 MWh silové elektřiny prodávala na pražské burze za 6028 korun, před rokem byla cena méně než třetinová. Hlavním důvodem raketového růstu jsou drahé emisní povolenky. Spotřebitelé zatím zdražení plně nepocítili, protože dodavatelé mají elektřinu již nakoupenou, nyní vyčkávají, kdy zdraží samotná konkurence, protože nechtějí být první, kdo tento nepopulární krok udělá. Současné ceny povolenek jsou již tak drahé, že některé uhelné společnosti nemusí tuto korekci přežít. Dokonce už se začínají objevovat návrhy, aby cena elektřiny byla zastropována. Ideální je vyzkoušet srovnání cen elektřiny a tak dosáhnout maximální úspory.

Porovnat ceny elektřiny

Jaký byl vývoj ceny elektřiny v posledním roce?

Český statistický úřad uvádí, že náklady domácností za elektřinu v roce 2019 stouply o celých 8,2 %.  V tomto případě se jedná o konečnou cenu za 1 kWh. I když se tento rozdíl může zdát na první pohled bezvýznamný, roční spotřeba běžné české domácnosti přesahuje 2000 kWh. Cena elektřiny pro ni tak byla zhruba o tisíc korun vyšší než předchozí rok. A ti, kdo využívají elektrickou energii k ohřevu vody či vytápění, si připlatili ještě o poznání více.

V letošním roce 2021 pokračuje zdražování elektřiny.

Z čeho se skládá cena elektřiny

Platba za elektřinu nezahrnuje jen samotnou spotřebu. Je v ní zahrnut i stálý měsíční poplatek za dodávku elektrické energie. Výši těchto dvou složek nastavuje sám dodavatel elektrické energie a u jednotlivých společností se mohou lišit v závislosti na jejich obchodní strategii.

Odběratelé elektřiny navíc ovšem hradí služby distributora elektřiny a státu. Mezi ně patří poplatky za činnost OTE, který zajišťuje chod energetického trhu. Další suma je určena na provoz a údržbu distribuční sítě. A nesmíme zapomenout ani na podporu obnovitelné energie. Cenu těchto položek zahrnutých v faktuře nemají dodavatelé možnost nijak ovlivnit, je dána distributorem a Energetickým regulačním úřadem.

Z výsledné sumy se navíc ještě odvádí daň z přidané hodnoty a daň z elektřiny. Pouze energie z obnovitelných zdrojů je od DPH osvobozena.

Pro menší domácnosti je výhodné jiné nastavení než pro početné rodiny

Zejména u jednočlenných nebo dvoučlenných domácností hraje v celkových výdajích velkou roli výše stálé měsíční platby. Samotná spotřeba je totiž v jejich případě o poznání menší než třeba u rodiny se dvěma malými dětmi. Té se naopak vyplatí tarif s nízkou cenou za 1 kWh. Významnou roli hraje i měsíční poplatek za rezervovaný příkon, který se odvíjí od nainstalovaného hlavního jističe. Ten patří mezi regulované složky ceny elektrické energie, nicméně pokud je naddimenzovaný, lze ušetřit i jeho výměnou. Další možností, která stojí za zvážení, je fixace ceny elektřiny. Tato možnost nám dává šanci se do určité míry ochránit před rostoucí cenou elektřiny.

Jak vybrat správnou sazbu?

Každá sazba má přesně dané označení, mnoho dodavatelů pro ně ale navíc používá i slovní pojmenování, které vystihuje jejich charakter. Při výběru je třeba vycházet z počtu elektrospotřebičů v domácnosti a jejich spotřeby. Důležité také je, zda se elektřina využívá k vaření, topení nebo ohřevu vody, a jaké ze spotřebičů bývají v provozu současně. Zvolené sazbě ovšem musí odpovídat i příkon jističe; je-li pro danou volbu poddimenzovaný, bude nejprve nutná jeho výměna.

Pro koho jsou určeny dvoutarifní sazby?

Téměř každý slyšel o tzv. nočním proudu. Správné označení je nízký tarif. Ten využívají zejména akumulační topná tělesa a bojlery k ohřevu vody. Domácnosti, které mají některé z těchto zařízení, si mohou sjednat dvoutarifní sazbu. V určitou denní dobu tak mohou po několik hodin čerpat elektrickou energii za zvýhodněnou cenu. Obvykle se jedná o pozdní noční hodiny nebo dobu, kdy je drtivá většina populace v zaměstnání nebo v škole, a v síti se hromadí přebytky, které je třeba odčerpat.

Porovnat ceny elektřiny
Hodnocení našich čtenářů
[Celkem: 9 Průměr: 4.3]

2 Comments on “⚡ Cena elektřiny

 1. Jaká je aktuální cena elektřiny pro chatu s jističem 3×20 A . Mně vychází 18,25 kč/ 1 kw , což mně připadá moc , když se od nového roku zvýšila o 62% . Děkuji

 2. Tepelné čerpadlo je drahé a provoz Tepelného čerpadla je také drahé.
  Provozuji Tepelné čerpadlo 19 KW sedm roků roční spotřeby cca 16357 Kw.
  Dříve jsem platil cca 35 000 až 40 000 CZK.
  Dnes jsem dostal předpis na rok 2022 až 20023 na částku 21,150 CZK.
  S manželkou jsme v důchodu a za proud zaplatím více jak 50% příjmu za měsíc.
  Tak kde je ta pomoc od vlády 30 % z příjmu.
  Pamatuji si ODS za Topolánka ti také likvidovali lidi a zvyšovali ceny a daně. znovu se to opakuje. Není to válkou na Ukrajině je to hloupostí dnešní vlády a jejich neschopností naslouchat odborníky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*