Poplatky a ceny za jistič a odběrné místo

Možná to bude pro někoho překvapením, ale i když žádnou elektřinu neodeberete, tak přesto musíte uhradit paušální platby za jistič distributora a platbu za odběrné místo. Je to způsobeno tím, že odběrné místo, ač žádnou elektřinu neodebere, tak je jí rezervován určité množství energie, a to něco stojí, a to něco je poplatek za jistič (správně uváděno jako poplatek za rezervovaný příkon), to celé se promítá do celkové ceny za elektřinu, kterou zaplatíte.

Poplatek za jistič

Samotná velikost hlavního jističe značí jak velký příkon je pro dané odběrné místo rezervován. Jednoduše se to dá vysvětlit tak, že hlavní jistič je umístěn před elektroměrem. a typ určuje kolik elektřiny vám distributor rezervuje. Proudová hodnota jističe se udává v ampérech (A). Do celkové ceny vstupuje i vaše distribuční sazba. Platba za rezervovaný příkon je účtována nezávisle na výši spotřeby.

Samotnou platbu ovlivňuje umístění odběrného místa. V ČR jsou 3 hlavní distributoři dle území.
Porovnat ceny elektřiny

Platba za jistič dle regionu:

  • ČEZ Distribuce 165,77 Kč / měsíc
  • Predistribuce – 154,88 Kč / měsíc
  • E.ON – 159,72 Kč / měsíc

distributor elektřiny mapa

Výměna jističe

Samotná výměna jističe není nikterak náročná, je však finančně nákladná, zaplatíte za ní několik tisíc korun. Změnu by vám měl zařídit váš dodavatel elektřiny. Je nutné zmínit, že jističe jsou v kompetenci distributora elektřiny.

Přehled jističů

Běžná domácnost má jistič o velikosti 3 x 25 A v kombinaci s distribuční sazbou D02d. Pro odběrné místo s nízkou spotřebou je typický jistič 1 x 25 A v kombinaci s distribuční sazbou D01d.
Porovnat ceny elektřiny

Hodnocení našich čtenářů
[Celkem: 3 Průměr: 4.7]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

*