Cena zlata

Zlato je jedna z nejstarších a nejžádanějších komodit na světě. Jeho cena je ovlivněna mnoha faktory, jako jsou nabídka a poptávka, geopolitické události, inflace, úrokové sazby, spekulace a další. V tomto článku se podíváme na to, jak se vyvíjela cena zlata v poslední době, jakou má aktuální hodnotu a jaké jsou možné budoucí scénáře. 

Aktuální cena zlata 

Aktuální cena zlata za 1 unci (31,1 gramů) je 41978,4 CZK nebo 1901,09 USD. Cena zlata za 1 gram je 1349,2 CZK nebo 61,11 USD. Tyto ceny se však mění v závislosti na tržních podmínkách. 

Vývoj ceny zlata 

Cena zlata má dlouhodobě vzestupný trend, který začal v roce 2001, kdy byla průměrná roční cena zlata pouze 271 USD za unci. Od té doby cena zlata stoupla více než sedmkrát a dosáhla historického maxima 2050 USD za unci v srpnu 2020. Tento růst byl podpořen rostoucím zájmem investorů o bezpečný útočiště aktivum v dobách ekonomické a politické nejistoty, jako byla například globální finanční krize v letech 2007-2009, evropská dluhová krize v letech 2010-2012, obchodní válka mezi USA a Čínou od roku 2018 nebo pandemie covid-19 od roku 2020. 

V posledním roce se cena zlata pohybovala mezi 1622 USD a 2050 USD za unci. Po dosažení rekordní úrovně v srpnu 2020 cena zlata klesla na konci roku pod 1800 USD za unci, což bylo ovlivněno pozitivními zprávami o vývoji vakcín proti covid-19, oživením ekonomické aktivity a posílením amerického dolaru. V prvním čtvrtletí roku 2021 se cena zlata opět vzpamatovala a vrátila se nad 1900 USD za unci, což bylo podpořeno pokračujícími stimulačními opatřeními vlád a centrálních bank, rostoucími obavami z inflace a slabším dolarem. V druhém čtvrtletí roku 2021 se cena zlata pohybovala kolem 1800 USD za unci, což odráželo vyváženost mezi optimistickými vyhlídkami na globální oživení a pesimistickými riziky spojenými s novými variantami viru, geopolitickými napětími a nestabilitou na trzích. 

Vývoj ceny zlata v grafu

graf cena zlata za unci v korunách
Cena zlata za unci (28,34 gramů) v korunách.

Budoucí scénáře 

Cena zlata je ovlivněna mnoha faktory, které jsou často nepředvídatelné a protichůdné. Proto je obtížné předpovědět její budoucí vývoj s jistotou. Nicméně lze identifikovat některé klíčové faktory, které by mohly mít vliv na cenu zlata v následujících měsících a letech. 

  • Míra inflace: Zlato je tradičně považováno za ochranu proti inflaci, protože si udržuje svou kupní sílu v reálných podmínkách. V poslední době se inflace v mnoha zemích zvýšila v důsledku masivních fiskálních a monetárních stimulů, růstu cen komodit a zotavení poptávky po pandemii. Pokud by inflace zůstala vysoká nebo se zrychlila, mohlo by to podpořit poptávku po zlatě jako po zdroji hodnoty. Na druhou stranu, pokud by inflace byla dočasná nebo se snížila, mohlo by to oslabit zájem o zlato jako po inflačním krytu. 
  • Úrokové sazby: Zlato je citlivé na změny úrokových sazeb, protože ty ovlivňují náklady na držení zlata a jeho atraktivitu ve srovnání s jinými aktivy, které nabízejí výnos. Zlato nemá žádný výnos, takže jeho cena klesá, když rostou úrokové sazby a naopak. V současné době jsou úrokové sazby na historických minimech v důsledku uvolněné měnové politiky centrálních bank, které se snaží podpořit ekonomické oživení. Pokud by se však ekonomika rychleji zotavovala nebo se inflace zvyšovala, centrální banky by mohly začít utahovat svou politiku a zvyšovat úrokové sazby. To by mohlo vést k poklesu ceny zlata. 
  • Síla dolaru: Zlato je obchodováno v amerických dolarech na mezinárodních trzích, takže jeho cena je ovlivněna kurzem dolaru vůči ostatním měnám. Když dolar posiluje, cena zlata klesá, protože se stává dražším pro držitele jiných měn a naopak. Dolar je také považován za bezpečný přístav v dobách nejistoty, stejně jako zlato, takže jeho síla či slabost odráží rizikovou náladu na trzích. V poslední době dolar oslabil kvůli obavám z inflace, fiskálního deficitu a politické polarizace v USA. Pokud by se tyto obavy prohloubily nebo se objevily nové krize, dolar by mohl dále oslabit a podpořit cenu zlata. Na druhou stranu, pokud by se americká ekonomika ukázala být silnější nebo stabilnější než ostatní, dolar by mohl posílit a snížit cenu zlata. 
  • Nabídka a poptávka: Zlato je také ovlivněno fundamentálními faktory nabídky a poptávky. Nabídka zlata pochází především z těžby, recyklace a oficiálních prodejů centrálních bank. Poptávka po zlatě je tvořena především investory, kteří kupují zlato jako aktivum, šperkaři, kteří používají zlato jako materiál, a průmyslovými uživateli, kteří používají zlato jako součást elektroniky a dalších zařízení. 
Hodnocení našich čtenářů
[Celkem: 1 Průměr: 5]